Ēģipte

Ēģipte – te var dziļi ieklausīties tūkstošgadēs, mūžsenajā dabā un sadzirdēt sevi. Ēģipte – te var pietuvoties debesīm un izpaust sevi. Ēģipte, kopš cilvēki sevi apzinās laika plūdumā, vienmēr ir bijusi un palikusi zeme – iedvesmas avots. Ar pasaules likteņupi Nīlu, ar saviem tūkstošgadu sasniegumiem, ar savu daudzveidīgo dzīvnieku pasauli un krasi atšķirīgajām, kontrastainajām dabas ainavām, ar unikālo klimatu. Ar to, ka ir pasaules civilizācijas – mākslas, arhitektūras un zinātnes šūpulis. Ar to, ka tai gods būt par pirmās rakstības dzimteni. Ar to, ka te tapušas pasaulē varenākās celtnes – piramīdas, radīta pirmā oficiālā reliģija un valsts.

Galvaspilsēta: Kaira

Valsts valoda: аrābu

Valūta: Ēģiptes mārciņa

Klimats: subtropu / tropu tuksneša klimatiskā josla

Laiks: ziemas sezonā saskan ar Latvijas laiku

Lidojums no Rīgas: ~5 h

Telefona kods: +20

 

Laipni lūgti viesmīlīgajā Ēģiptē!

Ēģiptes Arābu Republika (Ēģipte) ir valsts Āfrikas ziemeļaustrumos, un ēģiptieši ir lielākā šī reģiona tauta. Lai gan lielākā Ēģiptes daļa atrodas Ziemeļāfrikā, šai valstij pieder arī Sīnāja pussala, kas ir dienvidrietumu Āzijas daļa.

Ēģiptes robežu garums ir 2689 km (t. sk.: 11 km ar Gazas joslu, 255 km ar Izraēlu, 1150 km ar Lībiju, 1273 km ar Sudānu). Piekrastes garums sasniedz 2450 kilometrus.

Augstākais punkts: 2629 m (Katrīnas kalns), zemākais punkts: - 133 m (El-Kattara).

Valsts galvenās pilsētas: Kaira, Gīza, Aleksandrija, Asuāna, Tanta, Mahalla el Kubra, Hurgada, Luksora, Komombo, Safāga, Šarm eš Šeiha, Šubra el Kema, Edfū, Esna, Sueca (Suveisa).

Ēģiptes nosaukumam arābu valodā ir semītiska izcelsme un tas nozīmē „zeme” vai „valsts”. Senie ēģiptieši sauca savu zemi par Msr (zeme, valsts) vai Kemet (melns). Grieķu nosaukums Aigyptos cēlies no seno ēģiptiešu Chet Ka Pta – „Pta dvēseles nams”.

Iedzīvotāji
Ēģiptē dzīvo aptuveni 70-72 mlj. iedzīvotāju (precīzs skaits nav zināms, tāpēc dažādi avoti sniedz ļoti atšķirīgus datus). Vairāk nekā puse Ēģiptes iedzīvotāju dzīvo pie Nīlas (aptuveni 40 000 kv. km teritorijā) un Suecas kanāla. Sahāras tuksnesī, kas aizņem lielu valsts daļu, iedzīvotāju ir ļoti maz.

Vairums iedzīvotāju runā arābu valodā un ir islāma piekritēji (~ 88 %). Pārējie iedzīvotāji ir kristieši (kopti).

Valoda
Arābu valoda pieder semītu valodu grupai. To lieto arābu valstīs (aptuveni 22 valstīs). Šajā valodā runā 177-225 miljoni cilvēku, un tā ieņem 4. vietu pasaulē pēc valodā runājošo skaita.

Arābu valoda iedalās literārajā un sarunvalodā. Literārā arābu valoda izveidojās VII gs. no pirmsislāma poēzijas un Korāna dialekta. Pašreizējā arābu sarunvaloda sadalījusies daudzos dialektos – tajos runājošie cilvēki dažreiz grūti saprotas savā starpā. Valodā ir 28 līdzskaņu un 6 patskaņu (garās un īsās) fonēmas, 3 locījumi, 3 cipari, sarežģīta darbības vārdu sistēma, attīstīta iekšējā fleksija, bagātīgs vārdu krājums.

Tiek izdalītas piecas dialektu pamatgrupas: Arābijas pussalas, Ēģiptes-Sudānas, Sīrijas, Mezopotāmijas (Austrumirākas), Ziemeļāfrikas (Magribas).

No arābu valodas ir cēlušies daudzi starptautiski lietojami termini (piemēram: algebra, alkohols, almanahs, azimuts, kālijs, kampars, karāts, tarifs).

Ģeogrāfija
Valsts platība pārsniedz miljonu kvadrātkilometru, taču līdz pat 90 % ēģiptiešu dzīvo šaurā auglīgas zemes joslā Nīlas upes ielejā. Uz rietumiem no Nīlas ielejas stiepjas Austrumu (Arābijas) tuksnesis – neauglīga zemes, ko ieskauj kalnu grēda, kuras augstums sasniedz vairāk kā 2 km, bet garums – vairāk kā 800 km. Uz rietumiem no Nīlas ielejas atrodas Rietumu (Lībijas) tuksnesis, kas aizņem 2/3 Ēģiptes platības. Rietumu tuksnesis stiepjas līdz pat Ziemeļāfrikas krastam un ir pazīstams kā Sahāras tuksnesis. Lai gan tuksnesī ir ļoti augsta temperatūra, neauglīga zeme, tomēr vētras un zemais gaisa spiediens rada labvēlīgus apstākļus auglīgu oāžu pastāvēšanai. Tāpēc tuksnesī sastopama arī kāda dzīva dvēsele.

Šarm eš Šeiha

Šis populārais kūrorts atrodas Sīnāja pussalas dienvidu galā. Šarm eš Šeiha – tulkojumā "valdnieku (šeihu) līcis" – ir prestižākais Ēģiptes kūrorts. Plašajā Nāmas līča krastā ir uzceltas vairāk nekā divdesmit augstākās klases viesnīcas, kurās viss ir radīts tieši atpūtai un sportam.
Šarm eš Šeihu sevišķi ir iemīļojuši zemūdens niršanas cienītāji. Tuvumā atrodas Muhammeda raga Nacionālais parks – tam nav līdzīgu koraļļu daudzumā un krāšņumā. Var teikt, ka visa tūrisma dzīve šeit ir pakļauta vienai lielai izpriecai – niršanai. Neskaitāmos veikalos var atrast visu, kas nepieciešams gan profesionāliem nirējiem, gan iesācējiem.

Hurgada 

Saulainā Hurgada – lielākais no visiem Ēģiptes kūrortiem. Spoža saule un silta jūra, brīnišķīgi koraļļu rifi, austrumu dejas un svētki – tie gaida Jūs Hurgadā cauru gadu. Pateicoties zemajam gaisa mitrumam un pastāvīgajām brīzēm no jūras, pat ļoti augstas temperatūras apstākļos karstums ir viegli panesams un pusdienas tveice nenomoka. Hurgadas mikroklimats ir labvēlīgs visiem vecumiem