Kipra

Karsta saule, zilas debesis un zeltainas pludmales – lūk, galvenie kritēriji, pēc kuriem daudzi cilvēki izvēlās atpūtas vietas, un, protams, Kipra ir čempione šajā ziņā. Šī brīnumainā sala ar neatkārtojamajiem dabas kontrastiem ir īsta Vidusjūras pērle, kas pievilina miljoniem tūristu no dažādām pasaules valstīm. Tie, kas šeit ir pabijuši, teic: ja uz pasaules kaut kur ir paradīze, tad tā ir tieši Kiprā. Saules pielietās smilšu pludmales un zilā jūra mijas ar dižajiem kalnu masīviem, kurus klāj mūžsenie meži; citrusaugu dārzi un banānu plantācijas mijas ar olīvkoku birzīm un vīnogulājiem. Ne velti tieši šīs salas krastā no jūras putām iznāca visu mīlētāju aizbildne, mīlestības un skaistuma dieviete Afrodīte.

Galvaspilsēta: Nikosija

Valsts valoda: grieķu, turku

Valūta: EUR

Klimats: Vidusjūras – subtropu

Laiks: saskan ar Latvijas laiku

Lidojums no Rīgas: ~ 3 stundas

Telefona kods: +357

 

Karsta saule, zilas debesis un zeltainas pludmales – lūk, galvenie kritēriji, pēc kuriem daudzi cilvēki izvēlās atpūtas vietas, un, protams, Kipra ir čempione šajā ziņā. Šī brīnumainā sala ar neatkārtojamajiem dabas kontrastiem ir īsta Vidusjūras pērle, kas pievilina miljoniem tūristu no dažādām pasaules valstīm. Tie, kas šeit ir pabijuši, teic: ja uz pasaules kaut kur ir paradīze, tad tā ir tieši Kiprā. Saules pielietās smilšu pludmales un zilā jūra mijas ar dižajiem kalnu masīviem, kurus klāj mūžsenie meži; citrusaugu dārzi un banānu plantācijas mijas ar olīvkoku birzīm un vīnogulājiem. Ne velti tieši šīs salas krastā no jūras putām iznāca visu mīlētāju aizbildne, mīlestības un skaistuma dieviete Afrodīte.

Kipras liktenis ir dramatisks un notikumiem bagāts. Salas bagātību vai trūkumu tās 9000 gadu ilgajā vēsturē ir noteikuši feniķieši, ēģiptieši, asīrieši, persieši, romieši, bizantieši, arābi, krustneši, dženovieši, venēcieši, turki un briti - visi, kas valdījuši Kiprā savas kundzības ziedu laikos. Tikai 1960. gadā sala ieguva brīvību - kļuva neatkarīga no Lielbritānijas, kuras kolonija bija līdz tam. 

Kiprā saglabājušās akmens laikmeta apmetņu vietu paliekas, grieķu ģimnāzijas un katedrāles, romiešu villas un teātri, Bizantijas laika baznīcas un klosteri ar apbrīnojami skaistām senām mozaīkām, krustnešu pilis un venēciešu cietokšņi, gotikas katedrāles un turku mošejas. Tas viss kopā šodien nosaka salas vienreizību un neatkārtojamību – tajā lieliski saderas skaistums un miers, senlaicīga kultūra un mūsdienīgs dzīves ritms. Tāpēc Kipra ir neaizmirstama atpūtas vieta cilvēkiem ar dažādām interesēm.

Salas klimats tiek uzskatīts par vismērenāko un veselībai labvēlīgāko mūsdienu pasaulē, tāpēc Kiprā ir daudz ilgdzīvotāju. Aptuveni 320 dienas gadā spīd saule. Ziemas vidējā temperatūra ir +15°C, tomēr kalnos ir vēsāks. Ļoti pievilcīga un gleznaina Kipra ir pavasarī. No februāra līdz martam pļavas un laukus rotā milzums daudzkrāsainu savvaļas ziedu: sarkanās tulpes, dažādu krāsu gladiolas, īrisi, lilijas un orhidejas. Saules un jūras sporta veida piekritējus pievilina garā vasaras sezona, kad gaisa temperatūra sasniedz +35°C, un ir visas iespējas gulties zem karstajiem Vidusjūras saules stariem un tīksmi izbaudīt peldes dzidrajā jūras ūdenī. Īpaši jauki ir vasaras vakari, kad kļūst vēsāks, uzpūš svaigs jūras vējiņš, un iespējams pasēdēt tavernā, lai baudītu tradicionālos Kipras ēdienus un malkotu brīnišķīgos vietējos vīnus, slava par kuriem cēlusies vēl antīkās pasaules laikā.

Aizliegts
Arheoloģisko vērtību izcelšana no jūras dzelmes un to izvešana no Kipras teritorijas bez kompetentu valsts varas iestāžu speciālas atļaujas ir stingri aizliegta. 

Kipras viesiem jāciena vietējās reliģiskās tradīcijas. Apmeklēt klosterus un baznīcas šortos un dziļi dekoltētos tērpos aizliegts.

Kipra ir trešā lielākā Vidusjūras sala pēc Sicīlijas un Sardīnijas. Tās kopējā platība 9251 km2, bet tās garums ir pat lielāks nekā Korsikai vai Krētai. Pašā platākajā salas vietā tās garums virzienā no ziemeļiem uz dienvidiem sasniedz 96 km, bet no austrumiem uz rietumiem – 224 km. Kopējais krasta līnijas garums ir 780 km. Salas krasti bagātīgi nosēti ar klintīm un smilšainiem līčiem. 

Ziedoši lauki, auglīgas ielejas un smailas kalnu virsotnes, saules sakarsēti līdzenumi un vēsi meži – lūk, Kipras ainavas tipiskās iezīmes. Visas salas garumā gandrīz paralēli stiepjas divas kalnu grēdas – ziemeļos Kirēnijas kalnu masīvs, dienvidos – Trodas masīvs. Tīrais kalnu gaiss un dzidrie, čalojošie avoti, gleznainās taciņas, mīkstais, maigais klimats veicina tūristu interesi un pievilina tos šajās atpūtas vietās. Īpaši vasaras karstajā laikā. 

Kipriešiem patīk svētki un svinības, un viņi tos arī atzīmē ar īpašu pacēlumu. Laukos saglabājušās daudzas senas tradīcijas un paražas, kuras sevišķi tiek ievērotas, svinot Ziemassvētkus, Jauno gadu, Epifanijas – trīs zintnieku svētkus, Lieldienas. Grieķu pareizticīgajai baznīcai Lieldienas ir galvenie gada svētki.

Oficiālie Kipras valsts svētki:
Grieķu nacionālās atbrīvošanās revolūcijas gadadiena (25. marts);
Nacionālās atbrīvošanas cīņas pret angļu kolonizatoriem uzsākšanas diena (1. aprīlis);
Pavasara un darba diena (1. maijs);
Neatkarības diena (1. oktobris);
“Ohas” diena (28. oktobris).

Bez šiem svētkiem kipriešiem gada laikā ir vēl aptuveni 40 svinami tautas svētki, tradicionāli gadatirgi u.c. atzīmējamas svinības. Piemēram, vīģu svētki Zakaki ciematā netālu no Limasolas, ziedu gadatirgi Pafā, "kataklizmos”– slavenie pagānu izcelsmes ūdenssvētki, tautas deju festivāls Limasolā. Lielu popularitāti gan vietējo iedzīvotāju, gan tūristu vidū iemantojuši tradicionālie ikgadējie vīna svētki, kas septembrī notiek Limasolā. Šie svētki ilgst vairākas dienas. Programmā paredzēta gan Kipras vīna degustēšana, gan koncerti un teatralizēti uzvedumi, gan dejotāju un dziedātāju konkursi. Salas tradīcijas sakņojas tālā pagātnē un tiek saglabātas arī mūsdienās. Viena no tām – kipriešu viesmīlība un neparastā sirsnība. Viņi priecājas ieraudzīt ciemiņus no jebkuras valsts.

Kipras populārie kūrorti

Aijanapa
 

Aijanapa (Agia Napa) – šī kūrortpilsētiņa atrodas valsts dienvidaustrumos, Kipras salas tālākajā punktā. Tas ir pazīstamākais un populārākais salas kūrorts, kurā dzīve kūsā cauru diennakti. Šo kūrortu sauc arī par Kipras Eivisu (Ibiza), jo Aijanapa ir Kipras vakara un nakts izklaižu galvaspilsēta, kuru iemīlējuši visas pasaules jaunieši. Pilsētas centrs pulsē nakts dzīves ritmā, tur jautrība kafejnīcās, klubos, bāros un pludmales ballītēs nenorimst līdz pat rītausmai. Savukārt nedaudz nostāk no trokšņainā kūrorta centra, Nissi Beach rajonā, ir mājīgas viesnīcas, kur var baudīt neaizmirstamu un mierīgu ģimenes atpūtu.

Pafa
 

Pafa (Pafos) – šī nelielā kūrortpilsētiņa atrodas Kipras salas dienvidrietumos. Leģenda vēsta, ka pilsētiņa uzcelta, lai iemūžinātu Trojas kara beigas. Pafa ir vēsturiskā Kipras galvaspilsēta. Šobrīd tas ir mūsdienīgs kūrorts, kurā var atrast viesnīcu jebkurai gaumei.
Slavenākā kūrorta vieta – vecā Pafas osta ar nesagrautu aizsardzības fortu pilsētas centrā – tur katru gadu augustā tradicionāli notiek operas “Otello” izrāde. Netālu no piestātnes, ap kuru rindojas ar zvejas tīkliem apkārtas zvejas laivas, kuteri un sniegbaltas jahtas, aizvijas gājēju promenāde. Tur ir suvenīru veikaliņi, krodziņi, bāri, visā salā slavenas zivju tavernas, naktsklubi un diskotēkas.

Kūrorts pievelk cilvēkus, kuri interesējas par vēsturi, jo te saglabājušies daudzi arhitektūras pieminekļi – turku celts ostas nocietinājums, Karaļu kapenes, Zālamana katakombas, Bizantijas laika pilis, ar mozaīku izklātā Dionīsa villa, apustuļa Pāvila kolonna utt. Visi Pafas pieminekļi iekļauti UNESCO Cilvēces mantojuma sarakstā. Pafa slavena arī ar savām leģendām. Slavenākā no tām pauž, ka reiz tieši šeit no jūras viļņiem iznākusi mītiskā mīlas, skaistuma un auglības dieve Afrodīte. 

Limasola
 

Limasola (Limassol) ir otrā lielākā Kipras pilsēta, lielākā Vidusjūras osta, vīna darīšanas centrs un vilinošs kūrorts Kipras dienvidu daļā, 70 km no Larnakas lidostas.

Limasola priecē tūristus ar 16 km garu piekrastes joslu, tīrām pludmalēm, komfortablām viesnīcām, restorāniem, tavernām un citām izpriecu vietām. Kūrorta dzīvei raksturīga festivālu un karnevālu dažādība. Vasarā notiek iespaidīgs teātra festivāls, uz kuru ierodas aktieru trupas no visas pasaules. Izrādes notiek senā amfiteātrī ar brīnumaini veidotām dekorācijām, maģiskas gaismas spēles pavadījumā. Rudenī vīna cienītāji pulcējas Limasolas tradicionālajā vīna festivālā, kur var nogaršot vietējo vīndaru labākos vīnus

Protara
 

Protara (Protaras) ir jauns, strauji augošs kūrorts Kipras dienvidaustrumu piekrastē un vienlaikus – ideāla vietas dabas skaistuma baudītājiem. Kūrorts ir izveidots vietā, kurā agrāk nebija praktiski nekā. Tas ir tik mazs, ka to var apiet kājām. Taču tas var lepoties ar labākajām smalku smilšu pludmalēm salā (ne jau velti vietējie iedzīvotāji visbiežāk savas brīvdienas izvēlas pavadīt tieši Protarā!). Un arī viesnīcas Protarā ir modernas, labi aprīkotas, lielākoties piemērotas ģimenes atpūtai. Brīnišķīgas krāsas tīra jūra, apbrīnojami iespaidīgu klinšu ieskauti līcīši un grotas tajās – šādi gleznaini skati nevienu neatstāj vienaldzīgu. Visa kūrorta garumā vijas ieliņas ar restorāniem, tavernām, bāriem un suvenīru tirgotavām. Vakaros cilvēkus izklaidē dažādi pasākumi, dubultnieku šovi, kā arī grandiozais un izgaismotais “dejojošo strūklaku” šovs.

Vīza

Vīzu noformēšana uz Kipru, vīzu saņemšanas noteikumi un iebraukšanas kārtība valstī

 

Latvijas pilsoņiem iebraukšanai Kipras teritorijā vīza nav vajadzīga:

  • Uzturēšanās laiks: līdz 90 dienām pusgadā.
  • Pases derīguma termiņš līdz izbraukšanas brīdim no valsts: kamēr pase derīga.
  • ID kartes var izmantot kā personas identifikācijas dokumentu pases vietā.

 

Latvijas nepilsoņiem iebraukšanai Kipras teritorijā vīza nav vajadzīga:

  • Uzturēšanās laiks: līdz 90 dienām pusgadā.
  • Pases derīguma termiņš līdz izbraukšanas brīdim no valsts: kamēr pase derīga.